Telefon

0322 000 00 00

E-Mail

info@adanadkkbirlik.com

Sosyal Medya

İvesi Koyunu Projesi

 

    Yerli hayvan ırklarının korunması, geliştirilmesi ve ıslah edilmesi amacıyla uygulanan bir       projedir. İlimizde 6000 baş anaç ,300 baş koç ile projede sürdürülmektedir. Proje Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TAGEM, Çukurova Üniversitesi Zootekni Bölümü ve Adana İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ortaklığı ile yürütülmektedir. Prof. Dr. Nazan KOLUMAN (Çukurova Üniversitesi Zootekni Bölümü ) liderliğinde beş yıl sürecek olan proje sonunda, işletmelere “Damızlık İşletmeleri” sertifikası verilecek ve bu işletmeler ilimizde veya başka illerden talep edilmesi halinde damızlık işletmeleri unvanı ile görev yapabileceklerdir. Damızlık statüsünde 2 yıldır damızlık erkek materyal satışları yapılmaktadır.

    Projede, doğan kuzuların kaydı tutularak soy kütüğü çıkarılabilecektir. Projelere dahil olan işletmelerdeki kuzuların doğum kayıtları (doğum tarihi, ağırlığı) alınmaktadır. Belirli periyotlardaki canlı ağırlık ve süt verimleri ölçülecek, günlük canlı ağırlık artışına göre damızlık seçimi yapılmaktadır.

Proje teknik elamanı, sürekli yapmış olduğu ziyaretlerle üyeleri yönlendirip, bilgilendirmekte; yavru tartımları zamanında yapılmakta ve kayıtlar doğru ve tam tutulmaktadır.

    Bakanlığımız seçimi yapılan bu damızlıklardan her doğan yavru başına alt sürüden 40 TL, elit sürüden 70 TL ve damızlık erkek teke başına 200 TL yıllık doğrudan gelir desteği ödeyecektir. 2013 yılında başlamış olduğumuz proje kapsamında, destekler üyelerin hesabına yatırılmaktadır.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis