Telefon

0322 000 00 00

E-Mail

info@adanadkkbirlik.com

Sosyal Medya

Kıl Keçisi Projesi

     Yerli hayvan ırklarının korunması, geliştirilmesi ve ıslah edilmesi amacıyla uygulanan bir projedir. İlimizde 6300 baş kıl keçisi projede olup, proje Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TAGEM, Çukurova Üniversitesi Zootekni Bölümü ve Adana İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ortaklığı ile yürütülmektedir. Prof. Dr. Nazan KOLUMAN (Çukurova Üniversitesi Zootekni Bölümü ) liderliğinde beş yıl sürecek olan proje sonunda, işletmelere “Damızlık İşletmeleri” sertifikası verilecek ve bu işletmeler ilimizde veya başka illerden talep edilmesi halinde damızlık işletmeleri ünvanı ile görev yapabileceklerdir.

    Projede, doğan oğlakların kaydı tutularak soy kütüğü çıkarılabilecektir. Projelere dahil olan işletmelerdeki oğlakların doğum kayıtları (doğum tarihi, ağırlığı) alınmaktadır. Belirli periyotlardaki canlı ağırlık ve süt verimleri ölçülecek, günlük canlı ağırlık artışına göre damızlık seçimi yapılacaktır.

     Bakanlığımız seçimi yapılan bu damızlıklardan her doğan yavru başına alt sürüden 35 TL, elit sürüden 70 TL ve damızlık erkek teke başına 200 TL yıllık doğrudan gelir desteği ödeyecektir . 2015 yılında başlamış olduğumuz proje  kapsamında Şubat 2016’da ilk destek alınmış olup, üyelerin hesabına yatırılmıştır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis