Telefon

0322 000 00 00

E-Mail

info@adanadkkbirlik.com

Sosyal Medya

Basında Birliğimiz

Göçerler ışığa kavuşuyor

Adana İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, üreticiye toplam 192 bin 500 lira değerinde ekipman desteği sunduklarını belirtti.

Adana İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, Adana'da yaklaşık 4 bin civarında küçükbaş hayvan yetiştiricisi bulunduğunu bildirdi.

Adana Tarım İl Müdürlüğü ile Adana İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği, Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaresi destekli 'Aydınlık Çadırlar, Mutlu İnsanlar' projesi kapsamında üreticilere süt soğutma tankları ve güneş enerjisi sistemleri dağıtıldı. Adana Valisi Mustafa Büyük ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül'ün de katıldığı dağıtım töreninde konuşan Murat Şen, 4 bin yetiştiriciden 750'sinin göçer olarak hayvancılık faaliyeti yürüttüğünü kaydetti.

Yaylalara çıkan göçerlerin teknolojiden tamamen uzak ve ağır şartlarda bu süreci geçirdiğini vurgulayan Şen, "Göçerlerimizin bu zor şartlarını biraz olsun kolaylaştırmak, uzun yıllar göçer hayvancılığın devam etmesine katkı sağlamak amacıyla 'Aydınlık Çadırlar, Mutlu İnsanlar' projesi ortaya çıkmıştır. Bu amaçla Tarım İl Müdürlüğümüz ile ortaklaşa hazırlayıp sunduğumuz projenin toplam bedeli 192 bin 519 liradır. Bu bedelin yüzde 75'i Çukurova Kalkınma Ajansı, yüzde 25'i birliğimiz tarafından eş finansman olarak karşılanmıştır" dedi.

"BİR DAMLA IŞIK"

Proje kapsamında 160 adet solar sistem güneş enerjisi panelinin Adana İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'ne kayıtlı göçer olarak yetiştiricilik yapan küçükbaş hayvan yetiştiricilerine dağıtılacağını kaydeden Şen, projenin önümüzdeki yıl genişletilerek devam edeceğini, göçerleri bir damla ışığa kavuşturmak için yoğun bir çalışma temposuna gireceklerini vurguladı.

Şen, projede emeği geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personeli ile desteğini esirgemeyen Çukurova Kalkınma Ajansı yetkililerine üyeleri adına teşekkür etti.

Adana İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis