Telefon

0322 000 00 00

E-Mail

info@adanadkkbirlik.com

Sosyal Medya

Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, kurbanlık fiyatlarını açıkladı, yerli üreticiye destek çağrısı yaptı

Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, kurbanlık fiyatlarını açıkladı, yerli üreticiye destek çağrısı yaptı

KURBANLIK UYARISI!

kurbanlik uyarisi (3)Adana Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, kurbanlık fiyatlarını açıkladı, yerli üreticiye destek çağrısı yaptı

ADANA – Adana Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, sağlıksız hayvanların kurban edilmemesi uyarısında bulundu. Kurban Bayramı’nda sağlıklı, dinç, burnunda akıntı olmayan hayvanların tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Şen, bu yıl küçükbaş kurbanlıklarda canlı hayvan kilogramının 19 liradan satılacağını bildirdi.

kurbanlik uyarisi (2)Büyükbaş canlı hayvan kilogram fiyatının da 19 liradan işlem göreceğini belirten Şen, “Bu bayramda küçükbaş kurbanlıkların 800 ila bin 500 lira arasında satılmasını öngörüyoruz. Küçükbaşta 50 kilogramın altındaki hayvanların kurbana uygun bir kesim olmayacağını düşünüyoruz” dedi.

“HAYVANIN BURNU AKMAMALIDIR”

Piyasada bazı satıcıların hastalıklı, yaşlı ve dişi hayvanları kurban olarak vatandaşa satmaya çalışacağını kaydeden Şen, vatandaşları sağlıklı hayvan kesimi konusunda uyardı.

Vatandaşların sağlıklı, semiz, resmi kurumlarca denetimi yapılmış, kulak küpe numarası olan erkek hayvanları tercih etmesinin önemine işaret eden Şen, “Kurbanlık satın alırken hayvanın gözünden yaş gelmemesine dikkat edin. Yine aynı şekilde hayvanın burnunun akmadığına emin olun. Tüyleri kırkılmış hayvanların sağlıklı olup olmadığı daha çabuk anlaşılacaktır. Bu nedenle tüyleri kırkılmış hayvanları tercih edin” diye konuştu.
kurbanlik uyarisi (1)“YERLİ ÜRETİCİYİ DESTEKLEYİN”
Murat Şen, yerli üreticinin desteklenmesi için vatandaşlar kendi bölgelerindeki yerli, tanıdıkları üreticiden ve Adana Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği logolu satış yerlerinden alışveriş yapmalarının daha uygun olacağını sözlerine ekledi.

Diğer Haberler

Adana Damızlık Koyun Kuzu Birliği
"Herkese koyun verilmeyecek"

"Herkese koyun verilmeyecek" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba,...

Devamı
Adana Damızlık Koyun Kuzu Birliği

Tarıma yatırım yapmak isteyenlere 1 milyar Avroluk destek Avrupa Birliği (AB) Katılım...

Devamı

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis