Web Sitemize Hoşgeldiniz

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğimiz üyelerine en iyi hizmeti verebilmek için var gücüyle çalışmaktadır

devamı »

“Biz üvey evlat mıyız?”

dana Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, Türkiye’de küçükbaş hayvancılığın göz ardı edildiğini, büyükbaş hayvanlara verilen desteğin yanında küçükbaşlara verilen desteğin çok komik rakamlarla ifade edildiğini belirterek, “Biz üvey evlat mıyız?” dedi.

 

KoyunKeçiDünyası.com-

Önümüzdeki günlerde yapılacak, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin genel kuruluna  hazırlanan koyun keçi yetiştiricileri birliklerinden, Adana Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, merkez birliğinin yeni yönetiminden beklentilerini KoyunKeçiDünyası.com’a anlattı.

 

 

Birçok birlik başkanı ile görüştüklerini ve tüm birliklerin sorunlarının hemen hemen aynı konularda olduğunu ifade eden Adana Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, en büyük sorunlarının, küçükbaş hayvancılığın ülkede göz ardı edilmesi olduğunu söyledi. Ülkede hiç kimsenin, küçükbaş hayvancılığa gereken önemi göstermediğini ifade eden Murat Şen, 9 Temmuz’da yapılacak genel kurulun ardından oluşturulacak yeni yönetimden en büyük beklentilerinin, büyükbaş hayvancılığa verilen desteklemeler oranında, küçükbaş hayvancılığın da desteklenmesini sağlamaları olduğunu söyledi.

 

“10 küçükbaş 1 büyükbaşa denk görülüyor”

 

Küçükbaş hayvanlara verilen desteklemelerin, büyükbaş hayvanlara verilen desteklere oranla çok az olduğunu söyleyen Şen, “Büyükbaşa verilen destekle küçükbaşa verilen destek karşılaştırıldığında, 10 küçükbaş hayvana verilen desteğin 1 büyükbaş hayvana verilen desteğe hemen hemen eşit olduğunu görüyoruz. Örneğin besiciler her dana için 550 TL civarında bir destek alırken, bu bir küçükbaş için sadece 10 TL. Bu rakamlar çok komik. Biz üvey evlat mıyız? Çarpıklık çok, bunların biran önce düzeltilmesini istiyoruz” dedi.

“Ormanlık alanlarda keçi kıyımı yapılıyor”

 

Adana Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, ormanlık alanların keçilerin otlatılmasına kapatılmasını da eleştirdi. “Özellikle dağlık bölgelerde keçi kıyımı yapılıyor” diyen Şen, “Orman bölgelerinin otlatmaya açılmasını istiyoruz. Çok yıllık ağaçlara keçiler bir zarar veremez” dedi.

“Meralar talan ediliyor”

 

Tarım Bakanlığı’ndan beklentilerini de sıralayan Şen, “Orman bölgelerinin otlatmaya açılmasının dışında bir konu daha var ki bu da çok önemli. Özellikle ova köylerinde meralar talan ediliyor. Mera tapusu alınmamış alanlar, bazı kimseler tarafından kendi üzerlerine arazi olarak geçirtiliyor. Mera alanlarımız korunmalı. Özellikle bu iki sorun için, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını ve bu sorunların çözülmesini istiyoruz” diye konuştu.

Facebookta Paylaş