Telefon

0322 000 00 00

E-Mail

info@adanadkkbirlik.com

Sosyal Medya

Çiftçi kurslarına 'bayan' ilgisi

Çiftçi kurslarına 'bayan' ilgisi

Çiftçi kurslarına 'bayan' ilgisi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım Ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca hazırlanan Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projeleri kapsamında çiftçilere verilen kurslara bayanlar yoğun ilgi gösteriyor.

BU YIL KATILIM YÜZDE 80 ARTTI

Planlanan eğitim programı çerçevesinde 2017 yılında Bolu Merkez ilçede 7 farklı konuda 19 farklı eğitici ile 21 kurs açılarak 426 üretici kursiyere eğitim verildi. 2016 yılında 14 kurs 256 kursiyere eğitim verilirken, kurslara katılım bu yıl yüzde 80 arttı.

KURSLARA BAYANLARDAN YOĞUN İLGİ

Bu yıl kurslara katılan 426 kursiyerin 384'ü bayanlardan oluştu.

Bolu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Mühendis ve Veteriner Hekimlerince kurs talebinde bulunulan köylere gidilerek veya bireysel talepler dahilinde İl Müdürlüğü toplantı salonlarında düzenlenen kurslarda müfredat gereği belirtilen konular haricinde de Bolulu çiftçilerin karşılaştığı sorunlar, merak edilenler gibi farklı konularda da yararlı ve uygulanabilir pratik bilgiler veriliyor.

DOĞRU BİLGİ İLE ÜRETİCİNİN KAZANCI ARTIRILIYOR

Eğitimler hakkında konuşan Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş, şunları kaydetti:

“Anadan babadan kalma bilgiler ne kadar doğru gibi algılansa da birçoğunun bilimsel gerçekliği bulunmamaktadır. Bu bağlamda yanlış üretim, yanlış yönlenme gibi sıkıntılarla üretimde verim kaybı kalitesiz üretim vb. sorunlarla üreticimiz emeklerinin karşılığını alamamaktadır.

EĞİTİMLER ÜCRETSİZ VERİLİYOR

Bu açıdan eğitim günümüz ve geleceğimiz açısından büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımız birçok farklı proje ile keza tamamen ücretsiz olarak vatandaşlarımıza sunmaktadır. Dileğim o ki bütün vatandaşlarımız çalıştığı konu olabilir ya da kafasında bir yatırım projesi olabilir bu ve bunun gibi birçok konu da sunulan bu hizmetten faydalanarak daha donanımlı ve bilinçli olma şansına nail olacaktır.

Hele ki yaşadığımız bilgi çağında en önemli hazine edinimlerimizdir. Bunlara artı olarak Bakanlığımızın eğitimlere verdiği önem ve teşvike istinaden Genç Çiftçi Projesi başta olmak üzere birçok projede artı puanla ödüllendirme yoluna gitmiştir.

BAYANLARIN İLGİSİ BİZİ SEVİNDİRİYOR

İlimiz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesi organizasyonuyla gerçekleştirilen eğitimlerde yüzde 90 gibi bir oranla bayanlar ön plana çıkmaktadır. Bu sevindirici bir gelişmedir, nitekim kırsalda üretimin temel taşı kadınlarımızdır. Eğitim almış donanımlı kadınlarımız aile ve ülke ekonomimize yarınlarımız ve ulusumuz adına artı değer katacaktır."

TARIMDAN HABER 

Diğer Duyurular

Adana Damızlık Koyun Kuzu Birliği
Koyunculuk Projesi

Koyunculuk Projesi 12.06.2017 tarihinde Büyükşehir Belediyesi ile ortak yapılan Koyunculuk...

Devamı
Adana Damızlık Koyun Kuzu Birliği
Ani Kuzu Ölümleri Nasıl Önlenir?

KUZU KAYIPLARI VE ÖNLENMESİ PROF. DR. CEMAL SARICAN - ZIRAAT YÜKSEK MÜHENDISI ERKAN...

Devamı

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis